object(WP_Post)#21980 (24) {
  ["ID"]=>
  int(52660)
  ["post_author"]=>
  string(3) "529"
  ["post_date"]=>
  string(19) "2022-02-28 08:40:40"
  ["post_date_gmt"]=>
  string(19) "2022-02-28 07:40:40"
  ["post_content"]=>
  string(10250) "

Myślisz o stażu, praktykach? Doradca kariery Biura Karier i Absolwentów WZ UW podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę!

 

Jak i kiedy szukać stażu? Czy jest szansa, że znajdzie go student już po pierwszym roku? W jakim terminie po publikacji ogłoszenia trzeba wysłać CV, żeby zwiększyć swoje szanse?

Zacznijmy może od tego, że warto już od pierwszego roku studiów konsekwentnie budować swoją ścieżkę kariery. Jednym z kroków, jaki można podjąć w celu zdobycia jakże potrzebnego doświadczenia, jest właśnie znalezienie stażu bądź praktyki zawodowej. Może to być staż w konkretnym dziale, w obszarze biznesowym, jakim jesteśmy zainteresowani, na przykład w dziale finansów, marketingu czy HR. Natomiast dla osób mniej zdecydowanych lub takich, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chciałyby robić, bardzo fajną opcją wydają się być staże oferujące przejście przez różne działy w firmie. Są one doskonałą okazją do tego, aby przyjrzeć się pracy osób w różnych pionach biznesowych i zobaczyć, jak w praktyce wyglądają ich codzienne zadania, dzień pracy.

Staży czy praktyk można szukać właściwie cały rok. Jednak okresem, w którym ukazuje się ich najwięcej, jest zazwyczaj wiosna. Są to wówczas staże wakacyjne, dlatego warto już wtedy zacząć interesować się tym tematem, jeśli ktoś chciałby zdobywać doświadczenie w okresie letnim. Warto sprawdzać popularne portale rekrutacyjne, a także strony WWW interesujących nas firm. Często na stronach internetowych danej organizacji są zakładki Kariera/Praca, gdzie zamieszczane są informacje o prowadzonym naborze na praktyki, staże oraz inne aktualne oferty pracy. Doskonałym miejscem jest również sprawdzanie portali studenckich czy wreszcie stron biura karier na własnej uczelni, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne.

Jeśli chodzi o odpowiedź na oferty pracy, to podpowiadam, aby wybrać sobie 3–4 dni w tygodniu, w których sprawdzamy interesujące nas portale, i jeśli pojawi się na nich ciekawa oferta – od razu na nią odpowiadać. Rekomenduję takie działania robić co kilka dni, ponieważ wówczas nie jest to bardzo obciążające i sam kandydat nie ma poczucia, że cały czas szuka pracy i że zajmuje mu to większość jego wolnego czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczność w przypadku takiego rozłożenia działań rekrutacyjnych jest porównywalna, a zdecydowanie dłużej utrzymuje się motywacja kandydata i jego energia do działania.

 

Jakie staże pomagają w zdobyciu wymarzonej pracy? Czy lepiej odbywać staż w mniejszych firmach, czy w dużych korporacjach?

Warto podejmować się takich staży, które pomogą nam zdobyć praktyczne doświadczenie w obszarze zawodowym, w którym chcemy się rozwijać, czy specjalizować. Oczywiście, duże firmy są lepiej rozpoznawane przez przyszłych pracodawców, ale niekoniecznie oznacza to, że staże w nich są lepsze czy bardziej wartościowe. Grunt, żebyśmy podczas czasu, który spędzimy w firmie, mieli interesujące oraz rozwojowe zadania i o nie właśnie warto pytać na rozmowie rekrutacyjnej: Czy będziemy mieli jakiegoś opiekuna stażu? Jakie zadania będzie wykonywał stażysta? Czy firma ma jakiś plan i pomysł na to, jak zagospodarować taką osobę w firmie?

Wybierając konkretną organizację, warto, oczywiście, zwrócić uwagę na dział, w jakim będziemy odbywać staż, ale również na samą branżę, i wybierać te branże, z którymi jest nam bardziej „po drodze” oraz w których widzimy się w przyszłości. Warto też przez chwilę zastanowić się nad naszymi potrzebami, predyspozycjami – jaką jesteśmy osobą, czy łatwiej odnajdziemy się w dużych organizacjach, czy może wolimy mniejsze, bardziej rodzinne firmy, w których panuje zazwyczaj nieco inna atmosfera organizacyjna. Jakie mamy wartości, co jest dla nas kluczowe w odbywanym stażu? Co chcemy dzięki niemu osiągnąć?

Jakie CV może przyciągnąć uwagę pracodawcy?

Pamiętajmy, że nasze CV jest przepustką do tego, czy zostaniemy zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Warto więc poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i przygotować ten dokument ze szczególną starannością. Z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na treść, zawartość merytoryczną, ale również konieczna jest ładna, schludna przejrzysta oprawa graficzna. Można skorzystać z gotowych szablonów CV i na nich się wzorować (dostępne choćby w programie Word) lub stworzyć swój własny wzór. W życiorysie, zwłaszcza jeśli nie mamy jeszcze doświadczeń zawodowych, warto opisać każdą dodatkową działalność, która nas pozytywnie wyróżni i będzie świadczyć o naszej aktywności i przedsiębiorczości. Może to być na przykład działalność w kołach studenckich, w organizacjach pozarządowych, w projektach na uczelni czy wolontariat. Po sporządzeniu dokumentu rekomenduję pokazanie go kilku osobom, które sprawdzą jego poprawność językową, a także go przeanalizują oraz przekażą nam swoje uwagi. Może czegoś im w tym dokumencie brakuje, coś by dodali lub usunęli itd.

A co z listem motywacyjnym?

W przypadku ubiegania się o staż czy praktykę, a także kiedy nasze doświadczenia zawodowe są jeszcze niewielkie, list motywacyjny wydaje się być szczególnie istotny. Warto go każdorazowo spersonalizować. Napisać w nim, dlaczego ubiegamy się o staż w tej konkretnie firmie i w danym dziale, wskazać swoją motywację. Zaakcentować również nasze mocne strony, cechy osobowości, umiejętności, a także osiągnięcia. Listy motywacyjne dopasowujemy wyglądem do CV, korzystając z tej samej czcionki, kolorystyki, layoutu, tak aby całość dobrze się komponowała i sprawiała przyjemne estetyczne wrażenie.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i o co zapytać pracodawcę?

Przed rozmową rekrutacyjną dobrze jest zasięgnąć informacji o firmie. Wejść na jej stronę internetową, sprawdzić historię, działalność i inne podstawowe informacje.

Można również sprawdzić w intrenecie listę najbardziej popularnych pytań rekrutacyjnych (80% z nich na pewno padnie na spotkaniu🙂) i wcześniej, w domu, na głos (!) odpowiedzieć sobie nie. Mądrze jest mieć także w zanadrzu przygotowaną listę kilku sukcesów, sytuacji, o których możemy opowiedzieć rekruterom, a które będą poparciem naszych umiejętności czy cech osobowości, o których pisaliśmy w CV (np.: Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy wykazała się Pani kreatywnością? Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy przezwyciężył Pan jakieś trudności? itp). Na rozmowę rekrutacyjną nie zaszkodzi wziąć ze sobą notatnik, w którym będziemy mieć spisane pytania do pracodawcy. Na pewno warto spytać o kwestie formalne: godziny pracy, miejsce pracy, strukturę działu, dress code, a także o wszelkie kwestie związane z samym stażem. I tu możemy spytać o wspomnianego wcześniej opiekuna stażu, przewidywane zadania, obowiązki, projekty. Można również spytać o to, czy firma jest otwarta na ewentualną dalszą współpracę po zakończeniu stażu.

W przypadku rozmów rekrutacyjnych online przygotowanie jest dokładnie takie samo. Dodatkowo należy zadbać o spokojne miejsce na czas rozmowy i wcześniejsze sprawdzenie technikaliów (internet, kamera, dźwięk itp.).

Na koniec jeszcze jedno ważne pytanie. Co może zrobić doradca kariery dla studenta I czy II roku?

Doradca kariery może zrobić właściwie to samo co dla studentów pozostałych roczników🙂. Pomagamy chociażby w przygotowaniu i sprawdzeniu dokumentów aplikacyjnych. Możemy także porozmawiać ze studentem na temat tego, jak zachowywać się na rozmowie rekrutacyjnej, odpowiadać na trudne pytania, przygotować się do ważnych zawodowo wydarzeń.

Dzięki testom psychometrycznym czy psychologicznym pomagamy także określić mocne strony i obszary do rozwoju, a także zastanowić się, nad wyborem ścieżki kariery zgodnej z predyspozycjami i zainteresowaniami. Wielu doradców zawodowych, tak jak ja, jest również psychologami. Czasem wystarczy zwykła rozmowa z kimś obiektywnym, kto świeżym okiem zerknie na sytuację, okaże wsparcie i zrozumienie. Taka rozmowa pomaga uporządkować dany temat, zwyczajnie go „przegadać”. A to w wielu sytuacjach jest bardzo pomocne i naprowadza na dotarcie do odpowiedzi, których dana osoba szuka, a które często znajdują się w niej samej…

 

Rozmowę z Martą Prokopek-Pyśk, psychologiem, trenerem, doradcą kariery Biura Karier i Absolwentów Wydziału Zarządzania UW przeprowadził Karol Pietrewicz ze Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości WZ UW

 

Polecamy Wam także inne artykuły doradcy kariery BKiA poświęcone tematom rekrutacyjnym:

Aktywne szukanie pracy – jak się do tego zabrać?

Przepis na dobre CV – cz. 1

Przepis na dobre CV – cz. 2

Przepis na profesjonalny list motywacyjny

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna online, czyli na łączach z rekruterem

" ["post_title"]=> string(25) "Wywiad z doradcą kariery" ["post_excerpt"]=> string(282) "Myślisz o stażu, praktykach? Doradca kariery Biura Karier i Absolwentów WZ UW podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę! Przedstawiamy wywiad Karola Pietrewicza ze Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości WZ UW z doradcą kariery BKiA WZ UW Martą Prokopek-Pyśk. " ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(26) "wywiad-z-doradca-kariery-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2022-04-29 16:02:14" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2022-04-29 14:02:14" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(62) "http://synergia.synermedia.pl/?post_type=articles&p=52660" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(8) "articles" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

Artykuły

Wywiad z doradcą kariery

Myślisz o stażu, praktykach? Doradca kariery Biura Karier i Absolwentów WZ UW podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę!

 

Jak i kiedy szukać stażu? Czy jest szansa, że znajdzie go student już po pierwszym roku? W jakim terminie po publikacji ogłoszenia trzeba wysłać CV, żeby zwiększyć swoje szanse?

Zacznijmy może od tego, że warto już od pierwszego roku studiów konsekwentnie budować swoją ścieżkę kariery. Jednym z kroków, jaki można podjąć w celu zdobycia jakże potrzebnego doświadczenia, jest właśnie znalezienie stażu bądź praktyki zawodowej. Może to być staż w konkretnym dziale, w obszarze biznesowym, jakim jesteśmy zainteresowani, na przykład w dziale finansów, marketingu czy HR. Natomiast dla osób mniej zdecydowanych lub takich, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chciałyby robić, bardzo fajną opcją wydają się być staże oferujące przejście przez różne działy w firmie. Są one doskonałą okazją do tego, aby przyjrzeć się pracy osób w różnych pionach biznesowych i zobaczyć, jak w praktyce wyglądają ich codzienne zadania, dzień pracy.

Staży czy praktyk można szukać właściwie cały rok. Jednak okresem, w którym ukazuje się ich najwięcej, jest zazwyczaj wiosna. Są to wówczas staże wakacyjne, dlatego warto już wtedy zacząć interesować się tym tematem, jeśli ktoś chciałby zdobywać doświadczenie w okresie letnim. Warto sprawdzać popularne portale rekrutacyjne, a także strony WWW interesujących nas firm. Często na stronach internetowych danej organizacji są zakładki Kariera/Praca, gdzie zamieszczane są informacje o prowadzonym naborze na praktyki, staże oraz inne aktualne oferty pracy. Doskonałym miejscem jest również sprawdzanie portali studenckich czy wreszcie stron biura karier na własnej uczelni, gdzie pracodawcy zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne.

Jeśli chodzi o odpowiedź na oferty pracy, to podpowiadam, aby wybrać sobie 3–4 dni w tygodniu, w których sprawdzamy interesujące nas portale, i jeśli pojawi się na nich ciekawa oferta – od razu na nią odpowiadać. Rekomenduję takie działania robić co kilka dni, ponieważ wówczas nie jest to bardzo obciążające i sam kandydat nie ma poczucia, że cały czas szuka pracy i że zajmuje mu to większość jego wolnego czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczność w przypadku takiego rozłożenia działań rekrutacyjnych jest porównywalna, a zdecydowanie dłużej utrzymuje się motywacja kandydata i jego energia do działania.

 

Jakie staże pomagają w zdobyciu wymarzonej pracy? Czy lepiej odbywać staż w mniejszych firmach, czy w dużych korporacjach?

Warto podejmować się takich staży, które pomogą nam zdobyć praktyczne doświadczenie w obszarze zawodowym, w którym chcemy się rozwijać, czy specjalizować. Oczywiście, duże firmy są lepiej rozpoznawane przez przyszłych pracodawców, ale niekoniecznie oznacza to, że staże w nich są lepsze czy bardziej wartościowe. Grunt, żebyśmy podczas czasu, który spędzimy w firmie, mieli interesujące oraz rozwojowe zadania i o nie właśnie warto pytać na rozmowie rekrutacyjnej: Czy będziemy mieli jakiegoś opiekuna stażu? Jakie zadania będzie wykonywał stażysta? Czy firma ma jakiś plan i pomysł na to, jak zagospodarować taką osobę w firmie?

Wybierając konkretną organizację, warto, oczywiście, zwrócić uwagę na dział, w jakim będziemy odbywać staż, ale również na samą branżę, i wybierać te branże, z którymi jest nam bardziej „po drodze” oraz w których widzimy się w przyszłości. Warto też przez chwilę zastanowić się nad naszymi potrzebami, predyspozycjami – jaką jesteśmy osobą, czy łatwiej odnajdziemy się w dużych organizacjach, czy może wolimy mniejsze, bardziej rodzinne firmy, w których panuje zazwyczaj nieco inna atmosfera organizacyjna. Jakie mamy wartości, co jest dla nas kluczowe w odbywanym stażu? Co chcemy dzięki niemu osiągnąć?

Jakie CV może przyciągnąć uwagę pracodawcy?

Pamiętajmy, że nasze CV jest przepustką do tego, czy zostaniemy zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Warto więc poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i przygotować ten dokument ze szczególną starannością. Z jednej strony trzeba zwrócić uwagę na treść, zawartość merytoryczną, ale również konieczna jest ładna, schludna przejrzysta oprawa graficzna. Można skorzystać z gotowych szablonów CV i na nich się wzorować (dostępne choćby w programie Word) lub stworzyć swój własny wzór. W życiorysie, zwłaszcza jeśli nie mamy jeszcze doświadczeń zawodowych, warto opisać każdą dodatkową działalność, która nas pozytywnie wyróżni i będzie świadczyć o naszej aktywności i przedsiębiorczości. Może to być na przykład działalność w kołach studenckich, w organizacjach pozarządowych, w projektach na uczelni czy wolontariat. Po sporządzeniu dokumentu rekomenduję pokazanie go kilku osobom, które sprawdzą jego poprawność językową, a także go przeanalizują oraz przekażą nam swoje uwagi. Może czegoś im w tym dokumencie brakuje, coś by dodali lub usunęli itd.

A co z listem motywacyjnym?

W przypadku ubiegania się o staż czy praktykę, a także kiedy nasze doświadczenia zawodowe są jeszcze niewielkie, list motywacyjny wydaje się być szczególnie istotny. Warto go każdorazowo spersonalizować. Napisać w nim, dlaczego ubiegamy się o staż w tej konkretnie firmie i w danym dziale, wskazać swoją motywację. Zaakcentować również nasze mocne strony, cechy osobowości, umiejętności, a także osiągnięcia. Listy motywacyjne dopasowujemy wyglądem do CV, korzystając z tej samej czcionki, kolorystyki, layoutu, tak aby całość dobrze się komponowała i sprawiała przyjemne estetyczne wrażenie.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i o co zapytać pracodawcę?

Przed rozmową rekrutacyjną dobrze jest zasięgnąć informacji o firmie. Wejść na jej stronę internetową, sprawdzić historię, działalność i inne podstawowe informacje.

Można również sprawdzić w intrenecie listę najbardziej popularnych pytań rekrutacyjnych (80% z nich na pewno padnie na spotkaniu🙂) i wcześniej, w domu, na głos (!) odpowiedzieć sobie nie. Mądrze jest mieć także w zanadrzu przygotowaną listę kilku sukcesów, sytuacji, o których możemy opowiedzieć rekruterom, a które będą poparciem naszych umiejętności czy cech osobowości, o których pisaliśmy w CV (np.: Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy wykazała się Pani kreatywnością? Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy przezwyciężył Pan jakieś trudności? itp). Na rozmowę rekrutacyjną nie zaszkodzi wziąć ze sobą notatnik, w którym będziemy mieć spisane pytania do pracodawcy. Na pewno warto spytać o kwestie formalne: godziny pracy, miejsce pracy, strukturę działu, dress code, a także o wszelkie kwestie związane z samym stażem. I tu możemy spytać o wspomnianego wcześniej opiekuna stażu, przewidywane zadania, obowiązki, projekty. Można również spytać o to, czy firma jest otwarta na ewentualną dalszą współpracę po zakończeniu stażu.

W przypadku rozmów rekrutacyjnych online przygotowanie jest dokładnie takie samo. Dodatkowo należy zadbać o spokojne miejsce na czas rozmowy i wcześniejsze sprawdzenie technikaliów (internet, kamera, dźwięk itp.).

Na koniec jeszcze jedno ważne pytanie. Co może zrobić doradca kariery dla studenta I czy II roku?

Doradca kariery może zrobić właściwie to samo co dla studentów pozostałych roczników🙂. Pomagamy chociażby w przygotowaniu i sprawdzeniu dokumentów aplikacyjnych. Możemy także porozmawiać ze studentem na temat tego, jak zachowywać się na rozmowie rekrutacyjnej, odpowiadać na trudne pytania, przygotować się do ważnych zawodowo wydarzeń.

Dzięki testom psychometrycznym czy psychologicznym pomagamy także określić mocne strony i obszary do rozwoju, a także zastanowić się, nad wyborem ścieżki kariery zgodnej z predyspozycjami i zainteresowaniami. Wielu doradców zawodowych, tak jak ja, jest również psychologami. Czasem wystarczy zwykła rozmowa z kimś obiektywnym, kto świeżym okiem zerknie na sytuację, okaże wsparcie i zrozumienie. Taka rozmowa pomaga uporządkować dany temat, zwyczajnie go „przegadać”. A to w wielu sytuacjach jest bardzo pomocne i naprowadza na dotarcie do odpowiedzi, których dana osoba szuka, a które często znajdują się w niej samej…

 

Rozmowę z Martą Prokopek-Pyśk, psychologiem, trenerem, doradcą kariery Biura Karier i Absolwentów Wydziału Zarządzania UW przeprowadził Karol Pietrewicz ze Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości WZ UW

 

Polecamy Wam także inne artykuły doradcy kariery BKiA poświęcone tematom rekrutacyjnym:

Aktywne szukanie pracy – jak się do tego zabrać?

Przepis na dobre CV – cz. 1

Przepis na dobre CV – cz. 2

Przepis na profesjonalny list motywacyjny

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna online, czyli na łączach z rekruterem