Gratulacje! Pierwszy etap rekrutacji już za Tobą – przeszedłeś pozytywnie przez ocenę dokumentów aplikacyjnych i zostałeś zaproszony do kolejnego etapu – rozmowy kwalifikacyjnej!
Warto zauważać takie drobne sukcesy i budować w sobie od samego początku pozytywną narrację, która przełoży się na większą pewność siebie i swobodę podczas rozmowy. Jeśli to właśnie ja zostałem zaproszony na spotkanie, to najwyraźniej moje CV było na tyle interesujące, że rekruter chce poznać mnie lepiej. To moja szansa na pokazanie siebie z jak najlepszej strony, zaprezentowanie się, przekonanie organizacji, do której aplikowałem, że jestem właściwą osobą na dane stanowisko.
Jak przygotować się do spotkania z rekruterem?
- Po pierwsze, przeczytaj jeszcze raz ofertę pracy, na która aplikowałeś, sprawdź wymagania, jakie są stawiane na tym stanowisku, oczekiwane kompetencje – odnoś się do nich, opisując swoje doświadczenie i umiejętności.
- Sprawdź informacje o firmie. Nie chodzi tutaj o uczenie się na pamięć historii firmy, ale zapoznanie z ogólnymi informacjami na jej temat: jak długo funkcjonuje na rynku, czym się zajmuje, jakie są wartości firmowe.
- Mów rzeczowo, na temat, najlepiej okraszając swoje wypowiedzi przykładami.
- Uśmiechaj się, nie unikaj kontaktu wzrokowego, bądź energiczny i zaangażowany w rozmowę. Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż kandydat, który sprawia wrażenie, jak by mu się nie chciało.
- Przygotuj się do odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Bądź autentyczny, szczery, ale oczywiście pokazuj siebie z jak najlepszej strony. Przećwicz odpowiedzi nagłos w domu. Poniżej znajdziesz przykładowe pytania, które mogą paść podczas rozmowy rekrutacyjnej:
- Dlaczego aplikował(-a) Pan/Pani na nasze ogłoszenie, wybrał(-a) Pan/Pani naszą firmę?
- Proszę opowiedzieć o swoich obowiązkach w poprzedniej pracy, czym się Pan/Pani zajmował(-a)?
- Co najbardziej motywuje Pana/Panią do pracy? Co ja bardziej ceni sobie Pan/Pani w pracy?
- Jak widzi Pan/Pani siebie zawodowo za 2–5 lat?
- Proszę opowiedzieć o swoim sukcesie zaodowym.
- Proszę opowiedzieć o jakimś niepowodzeniu. Czego się Pan/Pani z tej sytuacji dowiedział(-a)?
- Jakie są Pans/Pani najmocniejsze strony? Jakie są Pana/Pani najsłabsze strony? Obszary do pracy nad sobą?
- Przygotuj się także na pytanie o zarobki, powinieneś mieć w głowie konkretną kwotę. Zanim ją zaproponujesz, możesz spytać o dodatkowe bonusy dla pracowników: opiekę medyczną, karty sportowe, samochód, premie itp. Kiedy powiesz już, jakie są Twoje oczekiwania, zawsze warto dodać, że jesteś gotowy na rozsądne negocjacje w kwestii wynagrodzenia.
- Przygotuj sobie pytania o firmie, o rzeczy, które Ciebie interesują, np:
- Jak liczny jest zespół, do którego poszukiwana jest osoba?
- Jakie są godziny pracy?
- Czy weekendy są wolne?
- Czy są jakieś dodatkowe świadczenia dla pracowników
Na koniec spotkania spytaj:
- na jakim etapie jest proces rekrutacyjny na to stanowisko, kiedy możesz spodziewać się informacji zwrotnej. Możesz spytać także, czy jeśli pozytywnie przejdziesz rozmowę, to są przewidziane jeszcze kolejne etapy? Jeśli tak, to jakie?
- Choć nie jest to powszechną praktyką, po spotkaniu możesz napisać e-mail do rekrutera z podziękowaniem za spotkanie. Z pewnością wyróżni Cię to pozytywnie na tle innych kandydatów.
Pamiętaj także, aby sprawdzić wcześniej adres firmy i zaplanować dojazd. Załóż kilkuminutowy zapas czasu. Lepiej być chwilę wcześniej niż się spóźnić. Jeśli z powodów losowych jednak widzisz, że nie zdążysz na czas (np. wydarzył się wypadek na drodze), zadzwoń do rekrutera i uprzedź go o tym (warto mieć wpisany w komórce jego numer na tzw. wszelki wypadek).
Co najmniej dzień wcześniej przygotuj sobie także strój na spotkanie. Ma on być nienaganny – czysty, uprasowany, schludny. Niekoniecznie musi to być garnitur czy garsonka, ale strój raczej elegancki, adekwatny do sytuacji (np. koszula i spodnie materiałowe, a dla pani spodnie/spódnica i bluzka koszulowa czy sweterek). Ważne, abyś w tym ubraniu czuł(-a) się swobodnie. Niech nie krępuje Twoich ruchów, najlepiej aby było ono wykonane z naturalnych materiałów, aby się nie pocić (co zdarza się podczas stresu) i czuć komfortowo.
Zapisz sobie także, z kim jesteś umówiony. To na nazwisko tej osoby będziesz musiał powołać się na recepcji.
Pamiętaj, że spotkanie to nie tylko okazja dla rekrutera, aby poznać lepiej kandydata, ale także okazja dla kandydata, aby poznać firmę, do której aplikował. Miej więc oczy szeroko otwarte i obserwuj uważnie otoczenie. Czekasz przez chwilę w recepcji? Przyjrzyj się, jaka atmosfera panuje w firmie, jak ludzie ze sobą rozmawiają, jak są ubrani? Czy podoba Ci się to, co widzisz? Czy chciałbyś być częścią tego swoistego ekosystemu? Na rozmowie zadawaj pytania, bądź aktywny, miły, uśmiechnięty. Obserwuj rekrutera – czy jest on dobrą wizytówką swojej firmy, czy zachęcił Cię do tego, aby w niej pracować? Warto te obserwacje i odczucia brać pod uwagę, podejmując decyzję o rozpoczęciu pracy w danej organizacji.
I na koniec – wyciągaj wnioski i ucz się z każdej odbytej rozmowy. Czy jesteś z niej zadowolony? Co poszło Ci dobrze, a co zrobiłbyś inaczej? Czy coś Cię zaskoczyło? Na jakie pytanie udzieliłbyś innej odpowiedzi? Jeśli poświęcisz chwilę, aby odpowiedzieć sobie na tak zadane pytania, z pewnością na kolejnej rozmowie wypadniesz lepiej i w końcu znajdziesz wymarzoną pracę. Powodzenia!
Marta Prokopek-Pyśk
doradca kariery
Biura Karier i Absolwentów WZ UW
psycholog, HR generalista