string(19) "2022-02-28 08:38:16"
  string(19) "2022-02-28 07:38:16"

Koronawirus zmienił naszą rzeczywistość w wielu aspektach, liczne obszary naszego życia, a także działalności firm przeniosły się do sieci. Jednym z takich obszarów są rozmowy rekrutacyjne. O ile wywiady online w przeszłości należały raczej do rzadkości, o tyle obecnie są bardzo powszechnie stosowaną praktyką. Czy różnią się one bardzo od rozmów bezpośrednich?

Niezależnie od tego, czy rozmowa będzie przeprowadzana w biurze pracodawcy, czy też online, trzeba się do niej solidnie przygotować. Wiele wskazówek dotyczących prowadzenia rozmów rekrutacyjnych zdalnie będzie tożsamych do tych odnośnie rozmów tradycyjnych – zachęcamy tutaj do przeczytania artykułu „Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?” . Jest także kilka aspektów specyficznych dla wywiadu zdalnego, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Zaplanuj odpowiedni czas i miejsce

Umawiając się z rekruterem na spotkanie online, przemyśl czas spotkania. Wybierz najdogodniejszą dla Ciebie porę, w której znajdziesz spokojne miejsce i przestrzeń na rozmowę.

Uprzedź domowników o ważnym dla Ciebie spotkaniu przez Internet, zadbaj o to, by podczas rozmowy Ci nie przeszkadzano, a na wizji nie pojawiali się mistrzowie drugiego planu (dzieci, psy, współlokatorzy itp.). Zadbaj o tło – jeśli nie masz reprezentacyjnego miejsca, użyj tła (większość popularnych komunikatorów je posiada – sprawdź wcześniej, jak je włączyć).

Wyłącz dzwonki w telefonie i zadbaj o odizolowanie się od innych dźwięków, które mogą Cię rozpraszać (np. hałas za oknem, telewizor itp.).

Aspekty techniczne

Przed spotkaniem upewnij się, że wszystko działa poprawnie (kamera, dźwięk, dostęp do internetu itp.). Jeśli to konieczne, ściągnij odpowiednio wcześniej potrzebne aplikacje. Warto mieć także w pogotowiu słuchawki z mikrofonem (czasem lepiej nas wtedy słychać, mikrofon lepiej „zbiera” nasz głos).

Jeśli tylko masz jakieś pytania lub pojawią się jakiekolwiek trudności techniczne – zgłaszaj je rekrutrowi. Upewnij się, że masz pod ręką jego numer telefonu, aby móc się szybko skontaktować.

Bądź punktualny

Plusem rozmów online jest to, że nie musimy planować dojazdu na spotkanie. Nie będziemy stać w korkach, nie zaskoczy nas popsuty tramwaj. Niech jednak to nie zwiedzie naszej czujności! W domu są inne „rozpraszacze”, które mogą stanąć na drodze naszej punktualności. Dlatego pomimo sytuacji, a może tym bardziej ze względu na nią, zadbajmy o to, aby połączyć się z rekrutrem na czas.

Autoprezentacja – co widzi i słyszy nasz rozmówca

Mimo że fizycznie oddaleni, to dzięki nowoczesnym, rozwiązaniom i komunikatorom możemy się nadal widzieć i słyszeć.

Tak jak w przypadku rozmowy tradycyjnej, tak i na „onliny” wybierz odpowiedni do okoliczności strój. To, że jesteś w domu i najwygodniej Ci w dresach, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za to, jak wyglądasz na rozmowie. Pamiętaj, że jest to jedna ze składowych Twojego wizerunku, na podstawie której rekruter dokonuje Twojej oceny.

Mimika twarzy, gestykulacja – choć trochę ograniczona, również jest widoczna. Dlatego bądź pogodny, uśmiechaj się, patrz do kamery (kontakt wzrokowy).

Kanałem komunikacji, który jest szczególnie istotny w trakcie rozmów zdalnych, jest głos (zwłaszcza jeśli zawiedzie wizja). Głos to zwierciadło naszych emocji, pewności siebie, nastroju.

Dlatego:

– mów głośno, tak abyś był dobrze słyszalny;

– zadbaj o dobrą dykcję, mów wyraźnie (nie podpieraj brody, nie żuj gumy, usiądź prosto);

– unikaj paradźwięków i potakiwań.

Yyyy, aaaaa, yhym, aha itp. są do wyeliminowania.

Jeśli nie wiesz co powiedzieć, lepiej zrób pauzę. Jeśli chcesz potwierdzić, potaknąć, powiedz na przykład: „tak” lub „ rozumiem”, zamiast używać dziwnych dźwięków (yhy).

CV i notatki

Jeśli masz bogate CV i boisz się, że coś może Ci umknąć – wydrukuj je wcześniej i miej przy sobie.

Ponadto zapisz sobie wcześniej skrótowe informacje o firmie (kandydaci są często o nie pytani), a także pytania do pracodawcy. Miej pod ręka kartkę i coś do pisania, aby móc robić notatki.

Tak przygotowany do rozmowy z pewnością pozytywnie wypadniesz w oczach rekrutera i już wkrótce znajdziesz wymarzoną pracę. Powodzenia! 😊

Marta Prokopek-Pyśk
doradca kariery
Biura Karier i Absolwentów WZ UW
psycholog, HR generalista

" ["post_title"]=> string(60) "Rozmowa rekrutacyjna online, czyli na łączach z rekruterem" ["post_excerpt"]=> string(305) "Koronawirus zmienił naszą rzeczywistość w wielu aspektach, liczne obszary naszego życia, a także działalności firm przeniosły się do sieci. Jednym z takich obszarów są rozmowy rekrutacyjne. Jest kilka aspektów specyficznych dla wywiadu zdalnego, na które warto zwrócić szczególną uwagę." ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(59) "rozmowa-rekrutacyjna-online-czyli-na-laczach-z-rekruterem-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2022-04-29 16:00:22" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2022-04-29 14:00:22" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(62) "http://synergia.synermedia.pl/?post_type=articles&p=52656" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(8) "articles" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

Rozmowa rekrutacyjna online, czyli na łączach z rekruterem

Zaplanuj odpowiedni czas i miejsce

Aspekty techniczne

Bądź punktualny

Autoprezentacja – co widzi i słyszy nasz rozmówca

Dlatego:

– mów głośno, tak abyś był dobrze słyszalny;

– unikaj paradźwięków i potakiwań.

Yyyy, aaaaa, yhym, aha itp. są do wyeliminowania.

CV i notatki

Marta Prokopek-Pyśk